General
| Article number | 320/50166 |
| Product category BN | Engines |
| Version | IPU |
| Brand | JCB |
| Fuel | Diesel |
Engine
| Engine type | 444 IPU-TCA-St2-93kW |
| Injection system | Mechanical |
| Voltage | 12 V |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder capacity | 4.4 liter |
| Bore x stroke | 103 x 132 mm |
| Extra's | |
| Power kWM | 93 kWM |
Dimensions
| Length | 1163 mm |
| Width | 709 mm |
| Height | 1066 mm |
| Weight | 595 kg |
Environment
| Emissions | Stage II |