General
| Article number | 320/50401 |
| Product type | Engines |
| Version | G-Drive |
| Brand | JCB |
| Fuel | HVO/Diesel |
Engine
| Engine type | 444 G-TCA-St3a-110kVA |
| Injection system | Common Rail |
| Voltage | 12 V |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder capacity | 4.8 liter |
| Bore x stroke | 103 x 132 mm |
| Extra's | |
| Power | 110 kVA |
Dimensions
| Length | 1394 mm |
| Width | 826 mm |
| Height | 1198 mm |
| Weight | 605 kg |
Environment
| Emissions | Stage IIIA |