General
| Article number | 320/50837 |
| Product type | Engines |
| Version | G-Drive |
| Brand | JCB |
| Fuel | HVO/Diesel |
Engine
| Engine type | 448 G-TCAE-St5-120kVA |
| Injection system | Common Rail |
| Voltage | 24 V |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder capacity | 4.8 liter |
| Bore x stroke | 106 x 135 mm |
| Extra's | |
| Power | 120 kVA |
Dimensions
| Length | 1373 mm |
| Width | 775 mm |
| Height | 1262 mm |
| Weight | 750 kg |
Environment
| Emissions | Stage V |