General
| Article number | BNRF100-5G5 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Hertz | Diesel |
| Version | Rental |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Iveco |
| Engine type | F36.ETVP03.A94 |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore x stroke | 102 x 110 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 100 kVA |
| Standby power kVA | 102 kVA |
Dimensions
| Length | 2960 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 1895 mm |
| Weight | 1885 |
| Tank capacity | 450 L |
| Autonomy | ntb |
Environment
| Emission | Stage V |