General
| Article number | BNMRP100-5G3 |
| Product category | Military generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel/HVO |
| Version | Military |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Mecc Alte |
Engine
| Engine brand | Perkins |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore x stroke | - |
| Type of cooling | Liquid cooling |
Power
| Standby power kVA | 100 kVA |
Dimensions
| Length | 2991 mm |
| Width | 2438 mm |
| Height | 2590 mm |
| Weight | 5000 kg |
| Tank capacity | 650 L |
| Autonomy | 24 hours |
Environment
| Emissions | Stage IIIA |