General
| Article number | BNT1030-5F1 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Brand | B&N |
| Version | Industry |
| Canopy | Open skid |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Mitsubishi |
| Engine type | S12H PTA |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore x stroke | 150 x 175 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 1030 kVA |
| Standby power kVA | 1110 kVA |
Dimensions
| Length | 4500 mm |
| Width | 1773 mm |
| Height | 2391 mm |
| Weight | 8505 kg |
| Tank capacity | 350 L |
| Autonomy | 2 hours |
Environment
| Emission | Non required |