General
| Article number | BNM1270-5C1 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Version | Industry |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | MTU |
| Engine type | 18V2000G26F |
| Number of cylinders | 18 |
| Bore x stroke | 135 x 156 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 1249 kVA |
| Standby power kVA | 1350 kVA |
Dimensions
| Length | 6058 mm |
| Width | 2438 mm |
| Height | 2896 mm |
| Weight | 15360 kg |
| Tank capacity | 1000 L |
| Autonomy | 7 hours |
Environment
| Emission | Non required |