General
| Article number | BNY20-5F3 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Brand | B&N |
| Version | Industry |
| Canopy | Open skid |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Yanmar |
| Engine type | 4TNV84TBGGEH |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore x stroke | 84 x 90 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 20 kVA |
| Standby power kVA | 22 kVA |
Dimensions
| Length | 1700 mm |
| Width | 620 mm |
| Height | 1286 mm |
| Weight | 416 kg |
| Tank capacity | 76 L |
| Autonomy | 20 hours |
Environment
| Emission | Stage IIIA |