General
| Article number | BNRF200-5G5 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Version | Rental |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Iveco |
| Engine type | N67.TEVP05 |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore x stroke | 104 x 132 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 200 kVA |
| Standby power kVA | 220 kVA |
Dimensions
| Length | 4000 mm |
| Width | 1190 mm |
| Height | 1998 mm |
| Weight | 2980 kg |
| Tank capacity | 580 L |
| Autonomy | 17 hours |
Environment
| Emission | Stage V |