General
| Article number | BNF310-5G0 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Version | Industry |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Iveco |
| Engine type | C87TE4 |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore x stroke | 117 x 135 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 310 kVA |
| Standby power kVA | 340 kVA |
Dimensions
| Length | 3800 mm |
| Width | 1400 mm |
| Height | 2253 mm |
| Weight | 3830 kg |
| Tank capacity | 449 L |
| Autonomy | 9 hours |
Environment
| Emission | Uncertified |