General
| Article number | BNMRJ45-5G5 |
| Product category | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel/HVO |
| Version | Military |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Mecc Alte |
Engine
| Engine brand | JCB |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore x stroke | - |
| Type of cooling | Liquid cooling |
Power
| Standby power kVA | 45 kVA |
Dimensions
| Length | 2330 mm |
| Width | 975 mm |
| Height | 1550 mm |
| Weight | 2000 kg |
| Tank capacity | 250 L |
| Autonomy | 24 hours |
Environment
| Emission | Stage V |