General
| Article number | BNF85-5G0 |
| Product category BN | Generating sets |
| Hertz | 50 |
| Fuel | Diesel |
| Version | Industry |
| Canopy | Soundproofed |
Generator
| Generator brand | Stamford |
Engine
| Engine brand | Iveco |
| Engine type | NEF45SM3 |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore x stroke | 104 x 132 mm |
| Type of cooling | Radiator Cooling |
Power
| Prime power kVA | 83 kVA |
| Standby power kVA | 89 kVA |
Dimensions
| Length | 2750 mm |
| Width | 1100 mm |
| Height | 1760 mm |
| Weight | 1568 kg |
| Tank capacity | 240 L |
| Autonomy | 16 hours |
Environment
| Emission | Uncertified |