General
| Article number | ALM8,3-B+ |
| Product category BN | Lighting towers |
| Autonomy | 400 hours |
Engine
| Power | 2.8 kVA |
| Engine type | 2TNV70WHR |
Lighting
| Number of lights | 4 |
| Type | LED |
| Output per lamp | 350 Watt |
| Light output | 210000 lumen |
Dimensions
| Length (in operation) | 1895 mm |
| Width (in operation) | 1810 mm |
| Height (in operation) | 8300 mm |
| Length (transport) | 1190 mm |
| Width (transport) | 1150 mm |
| Height (transport) | 2435 mm |
| Weight | 960 kg |
| Tank capacity | 220 ltr. |
Environment
| Emissions | Stage V |